Więźba dachowa - sosna czy świerk

Jakość drewna.

Zarówno drewno świerkowe jak i sosnowe dobrze zabezpieczone, i co najważniejsze bez wad (sinizny, posuszu, nadmiernej ilości sęków, zgnilizny), będzie dobrą podstawą naszego dachu. Świerk jako drewno bardziej miekkie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Twardość_drewna) i ze względu na swoją budowę i występowanie, częsciej posiada wady niedopuszczalne dla drewna budowlanego. Dlatego najistotniejszą sprawą przy zamawianiu więźby jest klasa i jakość drewna z jakiego zostanie wykonana i to czy mieści się ono w normie co najmniej C22. Gatunek jest tutaj sprwą drugorzędną.

Przygotowanie.

Drewno pod więźbę dachową to drewno obrzynane. Ma ono wszystkie boki równo przycięte, dzięki czemu jego przekrój jest prostokątny bądź kwadratowy.
Część tartaków oferuje czterostronne struganie drewna. W trakcie takiej obróbki wszystkie cztery powierzchnie drewnianych elementów zostają wygładzone. Drewno czterostronnie strugane jest bardziej odporne na ogień, gdyż płomienie ślizgają się po jego powierzchni. Także w mniejszym stopniu jest atakowane przez owady, którym trudniej jest dostać się do środka przez gładką powierzchnię. Struganie najczęściej oferowane za dodatkową opłatą. Niestety w budownictwie jednorodzinnym bardzo rzadko stosuje się tą technologię ze względu na wysokie koszty.
Innym coraz bardziej popularnym sposobem (stosowanym również przez nasz tartak) jest cięcie piłami stelitowanymi, które pozostawiają po sobie mniejszą ilość włosa (w porównaniu ze zwykłymi piłami trakowymi) dzięki czemu otrzymujemy drewno gładkie, o wiele bardziej odporne zarówno na ogień jak i na szkodniki.
Ważne jest także to aby zamówić drewno przynajmniej miesiąc wcześniej, tak żeby drewno po cięciu zostało złożone do obsuszki - to jest do osiągniecia optymalnej wilgotności ok 20%. Wówczas drewno staje się lżejsze za sprawą odparowanej wody, jak również nie skręca się i jest bardziej odporne na szkodniki i grzyby.

Impregnacja.

Zabezpieczenia. Więźba dachowa i inne elementy konstrukcji domu powinny być trwale odporne na ogień, grzyby, pleśnie i owady. Drewniane wyroby konstrukcyjne są więc poddawane impregnacji.
Można kupić tarcicę impregnowaną zanurzeniowo – czyli głęboko nasączaną chemicznym środkiem impregnacyjnym w czasie kilku-, kilkunastogodzinnej kąpieli, lub impregnowaną ciśnieniowo – czyli na wskroś przesączaną impregnatem w specjalnych komorach ciśnieniowo-próżniowych zwanych autoklawami. Obie te metody są wysoce skuteczne.
Czasem tarcicę impregnuje się powierzchniowo. Oznacza to, że drewno jest kilkukrotnie malowane impregnatem. Jest to najtańszy sposób jego zabezpieczania i wystarczający, choć mniej skuteczny niż impregnacja zanurzeniowa bądź ciśnieniowa (preparat wnika tylko na kilka milimetrów w głąb drewna). Każda z metod ma swoje zalety i wady ale najważniejsze jest jakim środkiem drewno zostało zaimpregnowane. Warto wymagać od tartaku, z którego kupujemy drewno, certyfikatu o środku jakim zostało zaimpregnowane drewno.

Nasza Więźba.

Załącz nam i prześlij swój projekt więźby na adres biuro@chrabanski.com a my w ciągu 24 godzin odezwiemy się do Ciebie z wyceną. Przekonasz się że naprawdę warto.

Nasza więźba to idealne połączenie atrakcyjnej ceny i najlepszej jakości.

Wykonanie: infiniteprogress